Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
GCC 4.6
#1

Pojawiła się nowa wersja GCC - zestawu kompilatorów do różnych języków programowania rozwijanych w ramach projektu GNU i udostępniany na licencji GPL oraz LGPL. GCC jest podstawowym kompilatorem w systemach uniksopodobnych, przy czym szczególnie ważną rolę odgrywa w procesie budowy jądra Linux.

Od teraz kompilator posiada wsparcie dla ARM Cortex-M4 i Cortex-A15, pojawiły się również pomniejsze usprawnienia i optymalizacje architektury ARM. Dużo pracy poświęcono na procesory Intela, dzięki czemu pojawiła się optymalizacja Intel Core 2, dzięki której można wykorzystać core2 z opcjami mtune i march. Dodano także optymalizację dla pierwszej generacji procesorów Core i3, Core i5 i Core i7, którą wywołamy przy pomocy opcji corei7.

Pojawiła się także optymalizacja dla drugiej generacji procesorów Core "Sandy Bridge", która wspiera zestaw instrukcji AVX (Advanced Vector eXtensions). Można jej użyć przy pomocy zmiennej corei7-avx. Wsparcie AVX obejmuje również obliczenia zmiennoprzecinkowe. Jednostki AMD Bulldozer powinny otrzymać owe instrukcje jeszcze w tym roku. GCC 4.6 radzi sobie bez problemu z architekturą procesorów Bobcat po przez btver 1, funkcje AMD BMI (Bit Manipulation) i generowania kodu.

Po stronie oprogramowania dodano wsparcie dla biblioteki Google Android Bionic C. Dzięki temu GCC może budować natywne biblioteki i aplikacje dla platformy Android, jednakże działa to jedynie z procesorami ARM, dedykowanymi temu systemowi. Dodano wsparcie dla języka Go, jednakże trzeba go ręcznie włączyć w ustawieniach. Ulepszono wsparcie dla eksperymentalnego standardu C++0x, jak i nadchodzącego standardu C1X języka C. Nowa wersja współdziała z ADA 2012 i poprawiono współpracę z Fortranem. Ulepszono optymalizacje wewnątrzprocedularne i optymalizacje czasu połączeń.

Szczegółowe zmiany znajdziecie w dzienniku zmian.

Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości