Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dokumentacja sprzętu VIA Chrome 9
#1

PcMod.plFirma VIA Technologies jest znana z tego, że dużo gada, a mało robi. Jakiś czas temu uruchomili swoją stronę ze sterownikami graficznymi i dokumentacją. Obiecywali, iż w 2010 roku wydadzą masę sterowników pod systemy Linux, które będą obsługiwać ich sprzęt ze 100% pewnością. Za obiecankach się jedynie skończyło, bo każdy wie, jak jest.

Jednakże dobrym krokiem w kierunku poprawy sytuacji, jest wydanie pierwszej dokumentacji Chrome 9 (VIA VX900 IGP). Całość zawiera 2D, 3D i silnik wideo dla zintegrowane procesora graficznego. Co ciekawe, dokumentacja została pokazana szerszej publiczności przez projekt sterownika OpenChrome. Dokumentacja zawiera też dane o CX700, VX800, i VX855.

Część 1 Open Graphics Programming Manual procesora graficznego Chrome 9 HD zawiera opis głównego rdzenia i silnika 2D. Posiada 151 stron i można go znaleźć na serwerze X.Org (PDF).

Część 2 posiada 182 strony i zawiera 3D oraz partię wideo chipsetu (PDF).

Nadal wszystko jest analizowane przez programistów, aczkolwiek szybkie spojrzenie na całość potwierdza, iż jest większość wymaganych danych. Obie dokumentacje zostały wydane na licencji Creative Commons

Dużym problemem w pisaniu sterowników otwarto-źródłowych jest brak ludzi mających wiedzę w tej kwestii. Programiści OpenChrome dostali już wcześniej całą dokumentację na licencji NDA od VIA Technologies, ale zdobycie nowych rąk do pracy, jest bardzo ciężkie.

Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Testy sprzętu: Sapphire Edge-HD, Sapphire Edge-HD2, Sapphire Edge-HD3 Olbi 0 3,495 2012-02-22, 22:32:18
Ostatni post: Olbi

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości