Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jak naprawić martwe piksele na panelu LCD?
#1
Napewno nieraz spotkaliście się z tym pojęciem. Okazyjne ceny monitorów czy telewizorów LCD mogą się często wiązać z występowaniem martwych pikseli. Plamki na matrycy wielkości jednego piksela (w rzeczywistej rozdzielczości matrycy). Często irytujące, denewrujące, przeszkadzające w użytkowaniu sprzętu. Jednak nie jest to problem niemożliwy do rozwiązania.

W pierwszej kolejności zacząć trzeba od rozpoznania problemu:
- Hot Pixel (naprawialny) - gdy dany piksel niezależnie od wyświetlanego obrazu świeci się zawsze na jeden kolor (często zielony, ale trafiają się też inne kolory),
- Dead Pixel (nienaprawialny) - gdy dany piksel niezależnie od wyświetlanego obrazu nie świeci się wcale.

Naprawa Hot Pixeli jest bardzo prosta, powiedziałbym wręcz banalna. Nie koniecznie trzeba ingerować w elektronikę, rozbierać wyświetlacz. Wystarczy zmieniać bardzo szybko wyświetlane kolory na matrycy, najlepiej jak najszybciej i najlepiej tylko w miejscu gdzie znajduje się piksel do naprawy. Stworzenie własnej animacji lub krótkiego filmu o częstotliwości zmian sięgających pary milisekund jest dość kłopotliwe, tak więc przyda się tutaj darmowy program UndeadPixel 2.2. Program bardzo intuicyjny, prosty w obsłudze.

[Obrazek: udp.jpg]


Program jak widać na załączonym obrazku, skłąda się z dwóch głównych części.

Dead Pixel Locator
Ta sekcja pozwala Nam na zlokalizowanie pikseli do naprawy. Naciskając na każdy z kolorów, wyświetlimy na całym ekranie powierzchnię o wybranym kolorze. Do wyboru kolory: czerwony, zielony, niebieski, biały, czarny. Dodatkowo możemy samemu określić własny kolor do wyświetlenia, naciskając na "..." przy ostatnim kolorze (domyślnie żółty). Opcja Run Cycle pozwala na cykl wszystkich powyższych kolorów w odpwiednim odstępie czasowym. Możemy też wybrać ilość cykli.

Undead Pixel
Sekcja zawiera kilka opcji:
- Flash windows - opcja określa ilość mrugających okien.
- Flash size - opcja określa rozmiar mrugającego okna/okien.
- Flash interval - dzięki suwakowi dobierzemy częstotliwość mrugania.

Mrugające okna programu możemy przesuwać za pomocą kursora, wystarczy najechać na mrugające pole i przeciągnąć na wybrane przez Nas miejsce metodą "drag and drop". Polecam do tego celu ustawienie rozmiaru 5x5, w celu lepszego zlokalizowania mrugającego punktu, a potem zmianę z powrotem na rozmiar 1x1 (aby nie nadużywać pobocznych pikseli). Dużą zaletą programu jest działanie zawsze na wierzchu - to znaczy, że możemy normalnie użytkować nasz panel LCD, podczas gdy program będzie pracował (nie tyczy się to oglądania filmów, podczas odtwarzania, wideo jest na wierzchu). Jeżeli raz ustawimy mrugające pole, nie zmieniając ich ilości, program zapamięta ostatnio ustawioną pozycję. Co do wad - jest jedna dość duża - nie można zminimalizować okna opcji programu (oznacza to, że gdy naciśniemy przycisk "minimalizuj", program owszem schowa się, ale bezpowrotnie. Aby go zamknąć, w tym przypadku potrzebny będzie Menadżer Zadań Windows).

Program nie gwarantuje 100% naprawionych Hot Pixeli, jednak w większości przypadków powyższa metoda działa. Długość zabiegu jest w dużej mierze zależna od matrycy, czasem trwa to dobę, czasem o wiele dłużej. Sam w tej chwili usiłuję ożywić jeden piksel na telewizorze LCD, zobaczymy czy za niedługi czas coś to poskutkuje.
-- Intel Pentium M730 1,6 GHz -- 2 GB DDR-2 -- Intel Mobile 915GMS 224 MB -- 100 GB UltraATA 100 -->> LAPTOP
-> StepMania player <-> UltraStar singer <-> PlayStation User <-> NES owner <-> Rock, Punk, Metal listener <-
[Obrazek: imgzn7pg9.gif]
Odpowiedz
#2
Właśnie jestem w trakcie naprawy jednego zielonego hotpixela w dolnej partii ekranu.
Test idzie już 5 min, ale bez rezultatów, zobaczymy czy jak zostawie na dłużej czy coś to da.
Mój ekran to: LCD Belinea 1925 S1W
Chcesz pomóc? Wstaw jako sygnature na innym forum:
[Obrazek: 993a3cb39134bda0.gif]
Kod znajdziesz tutaj: http://forum.pcmod.pl/viewtopic.php?pid=522#p522

Asus P5K WS :: E2160 @ 3,63GHz BOX :: 2x1GB Geil Ultra DDR2 800MHz CL4 :: Galaxy 7600GS 128MB 1.4ns 500/1400 @ 600/1800 16k 03 :: Seagate ST3250410AS 250GB :: Amacrox Warrior AX-450PNF
Odpowiedz
#3
No no ekran od IBM, szkodaby było jakby miał wady Big Grin Oczywiście nawet sam producent programu nie gwarantuje 100% działania, ale spróbować zawsze warto. Czekamy na jakieś wieści Smile
-- Intel Pentium M730 1,6 GHz -- 2 GB DDR-2 -- Intel Mobile 915GMS 224 MB -- 100 GB UltraATA 100 -->> LAPTOP
-> StepMania player <-> UltraStar singer <-> PlayStation User <-> NES owner <-> Rock, Punk, Metal listener <-
[Obrazek: imgzn7pg9.gif]
Odpowiedz
#4
Od wczoraj męczyłem matryce UDPixelem. Właśnie przedchwilą zauważyłem jak ten pixel sam zaczął mrygać i dziwnie się zachowywać, sciągnełem z niego mrygający kwadracik i po chwili martwy piksel zaskoczył i teraz działa bezproblemowo. Wink
Fajna sprawa ten programik.
Chcesz pomóc? Wstaw jako sygnature na innym forum:
[Obrazek: 993a3cb39134bda0.gif]
Kod znajdziesz tutaj: http://forum.pcmod.pl/viewtopic.php?pid=522#p522

Asus P5K WS :: E2160 @ 3,63GHz BOX :: 2x1GB Geil Ultra DDR2 800MHz CL4 :: Galaxy 7600GS 128MB 1.4ns 500/1400 @ 600/1800 16k 03 :: Seagate ST3250410AS 250GB :: Amacrox Warrior AX-450PNF
Odpowiedz
#5
No proszę, to świetnie. Mamy pierwszą naprawioną matrycę dzięki UndeadPixel Big Grin Mi osobiście nie udało się jeszcze naprawić własnej matrycy (brak czasu i chęci jak dotychczas), ale wieść że udało Ci się Raga chyba mnie zmotywuje Tongue
-- Intel Pentium M730 1,6 GHz -- 2 GB DDR-2 -- Intel Mobile 915GMS 224 MB -- 100 GB UltraATA 100 -->> LAPTOP
-> StepMania player <-> UltraStar singer <-> PlayStation User <-> NES owner <-> Rock, Punk, Metal listener <-
[Obrazek: imgzn7pg9.gif]
Odpowiedz
#6
hejka przeczytalem caly ten post i mam male pytanko bo pobralem tego calego UndeadPixel 2.2 i tam jest mozliwosc naprawy tylko pojedynczych pikseli a co mam zrobic w moim wypadku gdy mam martwe cale dwa rzedy pikseli? Huh prozba poradzcie cos moj monitor to LCD Flatron L1919s
pozdrawiam rupi
Odpowiedz
#7
Zapodaj zdjęcie.
Odpowiedz
#8
   
nie jest zbyt piekne to zdjecie ale cos widac Confused
"W pierwszej kolejności zacząć trzeba od rozpoznania problemu:
- Hot Pixel (naprawialny) - gdy dany piksel niezależnie od wyświetlanego obrazu świeci się zawsze na jeden kolor (często zielony, ale trafiają się też inne kolory),
- Dead Pixel (nienaprawialny) - gdy dany piksel niezależnie od wyświetlanego obrazu nie świeci się wcale."

dziwi mnie to ze te piksele co mi padly zmieniaja kolor waraz z tym na ktorym sa one wyswietlane Undecided pierwszy pasek od lewej na czarnym tle jest niewidoczny zas drugi swieci sie na zielono... na czerwonum tle pierwszy pasek jest czarny a drugi pomaranczowy... na zielonym tle pierwszy jest jaskrawo zielony prawie niewidoczny a drugi jest czarny... na niebieskim tle pierwszy pasek jest calkowicie niewidoczny a drugi jest jasno blekitny... na zoltym tle pierwszy pasek jest tego samego koloru co na zdjeciu zas drugi jest czerwony... UndecidedConfusedHuhHuh o co kaman??? czy te piksele zaliczaja sie do "Hot Pixel (naprawialny)" czy do "Dead Pixel (nienaprawialny)"? HELP Sad
Odpowiedz
#9
Niestety nic z tym nie zrobisz , wymiana matrycy się kłania. Chociaż są sposoby aby ją trochę wskrzesić ale to kwestia kilku dni, tygodni. Mogę spróbować zdobyć taką matryce ale to koszt 120-180 zł. Lepiej zainwestować wiec w nowy monitor.


ps. Nawet zepsuty monitor może jeszcze potem ładnie sprzedać .
Odpowiedz
#10
a w jaki sposob mozna wskrzesic ta matryce? co do kwesti czasu to mam go duzo a narazie mam deko krucho z kasa... Undecided
Odpowiedz
#11
Chodziło mi o to że i tak na 100% padnie do reszty . Nie opłaca się z nią bawić.
Odpowiedz
#12
(2010-04-08, 09:32:18)rupi napisał(a): hejka przeczytalem caly ten post i mam male pytanko bo pobralem tego calego UndeadPixel 2.2 i tam jest mozliwosc naprawy tylko pojedynczych pikseli a co mam zrobic w moim wypadku gdy mam martwe cale dwa rzedy pikseli? Huh prozba poradzcie cos moj monitor to LCD Flatron L1919s
pozdrawiam rupi

sprawdź to http://www.jscreenfix.com/basic.php
Odpowiedz
#13
patrzylem to przed sprawdzeniem UndeadPixel 2.2 i nic nie dalo...
bylo tam napisane ze od 20 min do 12h... ja mialem to wlaczone ponad 12h cala noc i pare godzin...
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Można naprawić pamięć ram? piotrvx 5 18,343 2023-02-05, 19:16:23
Ostatni post: whitewalter
  Jak naprawić HDD, usunąć bad sectory? Raga 0 12,623 2008-08-16, 13:51:39
Ostatni post: Raga

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości