Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jak naprawić martwe piksele na panelu LCD?
#1
Napewno nieraz spotkaliście się z tym pojęciem. Okazyjne ceny monitorów czy telewizorów LCD mogą się często wiązać z występowaniem martwych pikseli. Plamki na matrycy wielkości jednego piksela (w rzeczywistej rozdzielczości matrycy). Często irytujące, denewrujące, przeszkadzające w użytkowaniu sprzętu. Jednak nie jest to problem niemożliwy do rozwiązania.

W pierwszej kolejności zacząć trzeba od rozpoznania problemu:
- Hot Pixel (naprawialny) - gdy dany piksel niezależnie od wyświetlanego obrazu świeci się zawsze na jeden kolor (często zielony, ale trafiają się też inne kolory),
- Dead Pixel (nienaprawialny) - gdy dany piksel niezależnie od wyświetlanego obrazu nie świeci się wcale.

Naprawa Hot Pixeli jest bardzo prosta, powiedziałbym wręcz banalna. Nie koniecznie trzeba ingerować w elektronikę, rozbierać wyświetlacz. Wystarczy zmieniać bardzo szybko wyświetlane kolory na matrycy, najlepiej jak najszybciej i najlepiej tylko w miejscu gdzie znajduje się piksel do naprawy. Stworzenie własnej animacji lub krótkiego filmu o częstotliwości zmian sięgających pary milisekund jest dość kłopotliwe, tak więc przyda się tutaj darmowy program UndeadPixel 2.2. Program bardzo intuicyjny, prosty w obsłudze.

[Obrazek: udp.jpg]


Program jak widać na załączonym obrazku, skłąda się z dwóch głównych części.

Dead Pixel Locator
Ta sekcja pozwala Nam na zlokalizowanie pikseli do naprawy. Naciskając na każdy z kolorów, wyświetlimy na całym ekranie powierzchnię o wybranym kolorze. Do wyboru kolory: czerwony, zielony, niebieski, biały, czarny. Dodatkowo możemy samemu określić własny kolor do wyświetlenia, naciskając na "..." przy ostatnim kolorze (domyślnie żółty). Opcja Run Cycle pozwala na cykl wszystkich powyższych kolorów w odpwiednim odstępie czasowym. Możemy też wybrać ilość cykli.

Undead Pixel
Sekcja zawiera kilka opcji:
- Flash windows - opcja określa ilość mrugających okien.
- Flash size - opcja określa rozmiar mrugającego okna/okien.
- Flash interval - dzięki suwakowi dobierzemy częstotliwość mrugania.

Mrugające okna programu możemy przesuwać za pomocą kursora, wystarczy najechać na mrugające pole i przeciągnąć na wybrane przez Nas miejsce metodą "drag and drop". Polecam do tego celu ustawienie rozmiaru 5x5, w celu lepszego zlokalizowania mrugającego punktu, a potem zmianę z powrotem na rozmiar 1x1 (aby nie nadużywać pobocznych pikseli). Dużą zaletą programu jest działanie zawsze na wierzchu - to znaczy, że możemy normalnie użytkować nasz panel LCD, podczas gdy program będzie pracował (nie tyczy się to oglądania filmów, podczas odtwarzania, wideo jest na wierzchu). Jeżeli raz ustawimy mrugające pole, nie zmieniając ich ilości, program zapamięta ostatnio ustawioną pozycję. Co do wad - jest jedna dość duża - nie można zminimalizować okna opcji programu (oznacza to, że gdy naciśniemy przycisk "minimalizuj", program owszem schowa się, ale bezpowrotnie. Aby go zamknąć, w tym przypadku potrzebny będzie Menadżer Zadań Windows).

Program nie gwarantuje 100% naprawionych Hot Pixeli, jednak w większości przypadków powyższa metoda działa. Długość zabiegu jest w dużej mierze zależna od matrycy, czasem trwa to dobę, czasem o wiele dłużej. Sam w tej chwili usiłuję ożywić jeden piksel na telewizorze LCD, zobaczymy czy za niedługi czas coś to poskutkuje.
-- Intel Pentium M730 1,6 GHz -- 2 GB DDR-2 -- Intel Mobile 915GMS 224 MB -- 100 GB UltraATA 100 -->> LAPTOP
-> StepMania player <-> UltraStar singer <-> PlayStation User <-> NES owner <-> Rock, Punk, Metal listener <-
[Obrazek: imgzn7pg9.gif]
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
[Bez nazwy] - przez BartekSzzz - 2009-03-18, 18:53:54

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Można naprawić pamięć ram? piotrvx 4 14,866 2011-10-12, 11:43:47
Ostatni post: piotrvx
  Jak naprawić HDD, usunąć bad sectory? Raga 0 10,028 2008-08-16, 13:51:39
Ostatni post: Raga

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości