Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Samba 3.6.0
#1

Pojawiła się finalna wersja Samba 3.6.0, która jest otwartą implementacją Microsoftowego protokołu SMB. Pozwala na tworzenie heterogenicznego (mieszanego) środowiska, w którym mogą działać obok siebie komputery z systemem operacyjnym Linux oraz Windows i wzajemnie korzystać ze swoich zasobów – plików i drukarek.

Jest to również pierwsze wydanie, które dodaje pełne wsparcie dla protokołu SMB 2, używanego przez Windows Vista oraz SMB 2.1, który znajduje się w systemie Windows 7. Oczywiście nie jest on domyślnie włączony, ze względu na fakt pierwszej wersji, ale jest zalecane dla użytkowników i OEMowców do testowania i zgłaszania błędów. Warto wspomnieć, że zarządzanie quotami Windows nie działa zbyt dobrze.

Programiści dodali Endpoint Mapper, opisywanego jako serwer DNS dla portów, którego używa Microsoft. Owa funkcja również nie jest włączona domyślnie, ponieważ wymaga testów.

Samba 3.6.0 to przepisanie od nowa kodu drukowania i buforowania dla lepszej zgodności ze specyfikacją oraz dla wewnętrznych testów. SMBTA - SMB Traffic Analyser został dodany, w celu umożliwienia użytkownikom monitorowania i tworzenia statystyk na swoich serwerach. Samba będzie również przesyłała poprawne informacje disk-free na współdzielonych importowanych katalogach NFS na Linuksie, dzięki nowemu backendowi quota, bazującemu na wersji Solaris/FreeBSD.

Źródło: osworld.pl

#2
Fajna byłaby wreszcie obsługa grup domowych i współdzielenie bibliotek. Z początku nie rozumiałem potrzeby istnienia tych grup, ale gdy odkryłem, na czym polegają biblioteki, z miejsca je polubiłem.

Wspaniała funkcja, której dellikatnie mi brakuje na innych systemach.


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości