Forum komputerowe, forum informatyczne, naprawa laptpów , forum windows, forum linux, Hardware, Overclocking,
U3S6 - pierwsza karta z portami USB 3.0 od ASUSa - Wersja do druku

+- Forum komputerowe, forum informatyczne, naprawa laptpów , forum windows, forum linux, Hardware, Overclocking, (https://forum.pcmod.pl)
+-- Dział: FAQ - poradniki, recenzje (https://forum.pcmod.pl/forum-128.html)
+--- Dział: Newsy (https://forum.pcmod.pl/forum-23.html)
+--- Wątek: U3S6 - pierwsza karta z portami USB 3.0 od ASUSa (/thread-419.html)



U3S6 - pierwsza karta z portami USB 3.0 od ASUSa - piotrvx - 2010-08-15


Era urządzeń pracujących w standardzie USB 3.0 zbliża się - co prawda bardzo drobnymi kroczkami - niebłagalnie. Ciekawą alternatywą dla nielicznych płyt głównych wyposażonych w złącze USB nowej generacji może się stać karta rozszerzeń zaprezentowana przez firmę ASUS. Karta wyposażona w dwa złącza USB 3.0 oraz dwa porty SATA 3.0 komunikuje się z płytą główna za pomocą interfejsu PCI-Express. Porty SATA można z powodzeniem ustawić jako bootowalne. 


Co ciekawe, karta jest relatywnie tania - jej cena w momencie wejścia na rynek ma oscylować w granicach 30 USD (ciekawostka - w czasach wprowadzania standardu USB 2.0 karta z 2 portami kosztowała ponad dwa razy tyle, a tutaj dodatkowo otrzymujemy złącze SATA). ASUS nie podał dokładnej daty wypuszczenia karty na rynek.


USB 3.0 (SuperSpeed) 
Urządzenia zgodne z warunkami nowej specyfikacji będą mogły pracować z prędkością 4,8 Gb/s (600 MB/s). Nowy standard oprócz pozostałych łącz elektrycznych (dla kompatybilności w dół z USB 2.0 i 1.1) korzystać będzie również z łącz optycznych (kabel połączeniowy będzie wyposażony w światłowód). Kontrolery USB tej generacji będą posiadać inteligentny system odłączający zasilanie od urządzeń, po stwierdzeniu że z niego nie korzystają. Pierwsza prezentacja tej technologii odbyła się na targach CES 2008. 


SATA Revision 3.x (6Gbit/s)

Przepustowość maksymalna tego interfejsu wynosi 6Gbi/s, czyli jest ponad dwukrotnie większa od SATA 2.0 oraz nieco większa od Ultra 640 SCSI. Zachowano pełną zgodność wsteczną z SATA i SATA 2.0 dzięki czemu migracja z poprzednich wersji do SATA 3.0 jest bezproblemowa. Ulepszono też obsługę kolejkowania poleceń (NCQ) - poprawiono zarządzanie kolejkowaniem oraz wprowadzono nowe polecenie przesyłania strumieniowego, umożliwiające izochroniczny transfer danych. W marcu 2009 roku firma Seagate wspólnie z AMD zaprezentowała pierwsze urządzenia z interfesjem SATA 3.0. Pierwszym dyskiem twardym ze złączem SATA 3.0 jaki pojawił się w ofercie handlowej we wrześniu 2009 był Seagate Barracuda XT