Forum komputerowe, forum informatyczne, naprawa laptpów , forum windows, forum linux, Hardware, Overclocking,
Wymiana ogniw w laptopowych bateriach. - Wersja do druku

+- Forum komputerowe, forum informatyczne, naprawa laptpów , forum windows, forum linux, Hardware, Overclocking, (https://forum.pcmod.pl)
+-- Dział: Hardware - Komputery stacjonarne (https://forum.pcmod.pl/forum-4.html)
+--- Dział: Mobile (https://forum.pcmod.pl/forum-31.html)
+--- Wątek: Wymiana ogniw w laptopowych bateriach. (/thread-255.html)Wymiana ogniw w laptopowych bateriach. - BartekSzzz - 2009-04-14

Witam. Niedawno na YouTube znalazłem filmik ukazujący rozbiórkę baterii od laptopa i wymianę ogniw. Cała operacja wydaje się bardzo prosta, a do tego o wiele bardziej opłacalna niż kupno nowej baterii. Jednak moje pytanie odnosi się do troszkę innej rzeczy.
Dziś rozebrałem własną baterię od laptopa Acer TravelMate 2410. W większości baterii od laptopów jest zawsze 6 ogniw, a u mnie 4. Dodatkowo mogę powiedzieć, że firma Acer oszukuje swoich klientów, ponieważ mam tylko 4 ogniwa + 4 atrapy ogniw (plastikowe puste rurki na kształt ogniwa). Sposób w jaki połączone są ogniwa przedstawia obrazek poniżej:
[Obrazek: ukladogniwa.png]

Moje pytanie brzmi: Czy istnieje sposób na połączenie większej (niż 4) ilości ogniw do tego samego układu w ten sposób, aby bateria w wyniku tej operacji trzymała dłużej? Założę się, że Acer bez powodu by nie wstawiał tych atrap ogniw (bo bateria mogłaby przez to być 2x mniejsza).


RE: Wymiana ogniw w laptopowych bateriach. - Raga - 2009-04-15

Wiem, że w niektórych bateriach jest problem z elektroniką nawet przy wymianie ogniw już zainstalowanych, nie wiem czy elektronika obsługuje więcej ogniw niż tam siedzi w środku.
Zastanawia mnie dlaczego one są tak połączone, że jedna para szeregowo, a druga równolegle do elektroniki (może potem łączy się w szereg).
Proponuje poszukać informacji na forum elektroda na ten temat, bowiem nie jestem w stanie jednoznacznie odpowiedzieć Wink.

Często producent robi produkty dla zamożniejszych odbiorców (high-end) jak i tych uboższych (low-end) na jednej linii produkcyjnej i niektóre produkty trzeba zablokować/okroić tak żeby się to im opłacało. Często lekkim nakładem pracy można "odblokować" produkt. Przykładem jest pamięć w routerach, cache i mnożnik w procesorach, soft w urządzeniach itd.


RE: Wymiana ogniw w laptopowych bateriach. - BartekSzzz - 2009-04-15

Szukałem podobnych wątków właśnie na elektrodzie, znalazłem jeden bardzo podobny, jednak zadający tam pytanie uzyskał tylko odpowedź, że jest możliwe rozszerzenie do 8 ogniw w tym modelu baterii... Zamieściłem własny problem, czekam na odpowiedź, jakby co będę informował na bierząco.