Forum komputerowe, forum informatyczne, naprawa laptpów , forum windows, forum linux, Hardware, Overclocking,
Pomiar mocy, zużycia energii komputera i urządzeń - Wersja do druku

+- Forum komputerowe, forum informatyczne, naprawa laptpów , forum windows, forum linux, Hardware, Overclocking, (https://forum.pcmod.pl)
+-- Dział: Hardware - Komputery stacjonarne (https://forum.pcmod.pl/forum-4.html)
+--- Dział: Diagnostyka (https://forum.pcmod.pl/forum-17.html)
+--- Wątek: Pomiar mocy, zużycia energii komputera i urządzeń (/thread-241.html)



Pomiar mocy, zużycia energii komputera i urządzeń - Raga - 2009-03-25

Warunki pomiaru
W przypadku pomiaru mocy i energii jakie nasze urządzenie zużywa musimy wiedzieć, że urządzenia takie jak komputer zużywają różne ilości energii w zależności od tego co się z nimi wyprawia. Inna będzie wartość zużytej energii przez komputer w stanie bezczynności, a inny w stanie obciążenia komputera programami obliczeniowymi, bądź grami. Zatem przy pomiarze musimy uwzględnić dwie wartości mocy. Moc w IDLE i STRESS. Do bliższego zapoznania się z warunkami pomiaru zapraszam do artykułu:
Zużycie energii przez komputer

Pomiar zużycia energii dowolnych urządzeń np. komputera możemy wykonać przynajmniej na dwa sposoby.

Sposób 1 - pomiar z użyciem watomierza i licznika sklepowego
Wymaga posiadania elektronicznego miernika energii elektrycznej, który możemy dostać na Allegro już za niecałe 50zł.
Jest to łatwiejszy sposób, odczytuje się jedynie wartość z wyświetlacza, który gotowo pokazuje nam pobieraną moc w zależności od napięcia sieciowego, oraz współczynnika mocy cos(fi).
Miernik samodzielnie będzie zliczał zużytą energie, pozatym będzie pokazywał moc pobieraną prez urządzenie w danym momencie.
Licznik energii Vellerman:
[Obrazek: resizedp1070057.th.jpg]

Sposób 2 - pomiar z użyciem licznika korytarzowego
Opiera się na odczytaniu wartości z korytarzowego licznika energii elektrycznej.
Musimy pamiętać, żeby przed pomiarem bezwzględnie poodłączać wszelkie urządzanie z gniazdek sieciowych.
Telewizory, lodówki, DVD, komputery, radia, zasilacze, ładowarki, bowiem pomiar z podłączonymi do sieci urządzeniami, które obok wymieniłem zakłamuje pomiar. Mimo, że są one wyłączone to w wielu urządzeniach pracuje stan czuwania (TV, DVD itd.), mogą one się włączyć w najmniej oczekiwanym momencie (lodówka), a także pobierają energie mimo, że nic do nich nie jest podłączone (ładowarki, zasilacze).

Licznik korytarzowy wygląda następująco:
[Obrazek: resizedp1070076.th.jpg]

Jak widać posiada on skale w postaci cyferek, oraz obracającą się tarcze. Jeden obrót tarczy to zazwyczaj 1/375KWh, bądź 1/750KWh
Jeżeli chcemy policzyć ile energii pobierze nasze urządzenie przez jeden dzień to odczytujemy ze skali wynik, następnie przychodzimy w następnym dniu o tej samej godzinie i odczytujemy ponownie. Różnica większego od mniejszego to zużyta energia.
Niestety nie każdy ma możliwość odłączenia wszystkich urządzeń w domu na dłuższy czas.
Rozwiązanie jest blisko, musimy zmierzyć ile zajmuje obrót tarczy licznika i na tej podstawie możemy zmierzyć ile energii pobrało w tym czasie nasze urządzenie. Korzystając z proporcji możemy łatwo policzyć ile średnio nasze urządzenie zużyje prądu w ciągu jednej godziny, dnia, miesiąca, roku.
Do proporcji podstawiamy czas obrotu tarczy, oraz ilość pobranej energii. Jak wspomniałem wyżej ilość pobranej energii zależy jaką część kilowatogodziny wskazuje jeden obrót tarczy.
Proporcja dla policzenia ile urządzenie zużywa energii w ciągu godziny będzie przykładowo wyglądać tak (oczywiście, jeżeli tarcza obracała sie 170s):
Kod:
170s - 1/375  
3600s - x
Jak wyliczyć taką proporcje? Mnożymy na krzyż
Kod:
3600/375 = 170x
x = 0,0564kWh
x = 56,4Wh
Jak widać, jeżeli obrót tarczy trwał 170s, a na liczniku jedną kilowatogodzine mamy opisaną jako 375 obrotów. Zatem nasze urządzenie ma moc 56,4W i w ciągu godziny zużyje 56,4Wh energii co stanowi 0,0564kWh .

Dla tych, którzy chcą wyliczyć moc, natomiast dalej nie rozumieją jak to zrobić przygotowałem arkusz kalkulacyjny w programie Microsoft Excel. Wpisujemy tam czas obrotu tarczy i ile obrotów tarczy licznika to 1 kWh. Arkusz automatycznie policzy nam ile energii zużyło nasze urządzenie.
Link do arkusza:
Arkusz kalkulacyjny - licznik korytarzowy

Sposób 3 - pomiar z użyciem amperomierza i woltomierza (niedokładny)
Podłączamy amperomierz równolegle do jednego z przewodu zasilającego zasilacz komputerowy.
Na podstawie zmierzonego natężenia i średniego napięcia w sieci (~230V) z wzoru jesteśmy w stanie policzyć moc urządzenia:
Kod:
P = I*U
np. P = 1A * 230V = 230W

Niestety nie jest to prawidłowy wynik, ponieważ urządzenie takie jak komputer ma zmienny współczynnik mocy cos(fi). Zatem nie jesteśmy w stanie policzyć rzeczywistej mocy urządzenia. W zależności od zasilacza (z PFC bądź bez) współczynnik ten jest różny. U mnie jest w granicach 0,8.

INFO: Zmierzona moc miernikiem w ten sposób zawsze będzie wyższa od prawdziwej.

Co innego, gdy posiadamy miernik z True RMS, ale to już jest droga sprawa.

Tradycyjny miernik napięcia, natężenia, oporu:
[Obrazek: rp1050600ga1.th.jpg]

Zapraszam do zamieszczania tutaj mocy jaką zużywają wasze komputery, monitory i inne podzespoły elektroniczne.