Forum komputerowe, forum informatyczne, naprawa laptpów , forum windows, forum linux, Hardware, Overclocking,
Laptop Travelmate 2410 - Modernizować czy kupić nowy? - Wersja do druku

+- Forum komputerowe, forum informatyczne, naprawa laptpów , forum windows, forum linux, Hardware, Overclocking, (https://forum.pcmod.pl)
+-- Dział: Hardware - Komputery stacjonarne (https://forum.pcmod.pl/forum-4.html)
+--- Dział: Mobile (https://forum.pcmod.pl/forum-31.html)
+--- Wątek: Laptop Travelmate 2410 - Modernizować czy kupić nowy? (/thread-199.html)- BartekSzzz - 2009-02-06

Mam pytanie odnośnie laptopa. Posiadam komputer mobilny o parametrach:
Celeron M 1,5 GHz
512 MB DDR-2
Intel Mobile 915GMS 128 MB
100 GB UltraATA 100
i zastanawiam się czy go jeszcze modernizować, czy może sprzedać i kupić coś lepszego (myślę już o czymś z procesorem dwurdzeniowym). Bo gdy tak pomyślałem, to modernizacja aktualnego laptopa ograniczałaby się tylko do zakupu pamięci RAM (a tym samym minimalnego zwiększenia wydajności grafiki) i dysku (ale 100GB mi wystarcza w zupełności). Czekam na Wasze opinie.


- Raga - 2009-02-06

To zależy czy faktycznie potrzebujesz dwurdzeniowy procesor Wink.
Generalnie sprzęt jest w porządku. Procesor dość mocny.
Mógłbyś dołożyć RAM-u tak żeby było przynajmniej 1024MB. Koszt to naprawde groszowe sprawy.
Nowa kość 512MB GoodRama 667/800 to 7,90zł na Allegro.

Można by dołożyć kość 1GB, wtedy już masz luksus Wink.


- BartekSzzz - 2009-02-06

Tak właśnie myślałem z RAMami, tylko że moje użycie komputera zmieniło się trochę... Tzn kiedyś grałem w proste gierki na GBA czy PSX przez emulatory (nie wymagające nawet 500MHz procesora żeby w nie pograć), a teraz przesiadłem się na gry typowo pod kompa (przykład - TrackMania United - lagi są widoczne tutaj na najniższych detalach i rozdzielczości). Wiem że laptop nie jest idealny do gier ale nie jestem też graczem o wygórowanych gustach co do grafiki... Big Grin No i czy wymiana RAMu np. na 2x1GB (tyle mi maksymalnie obsłuży laptop) wpłynie znacząco na poprawę wydajności? Pamięć grafiki jest współdzielona z RAMami i można zwiększyć ją do 224MB dzięki opcji DVMAX (czy coś podobnego...).


- Raga - 2009-02-06

Wymagania TrackMania United
Procesor: Pentium IV 1.6GHz / AthlonXP 1600+
Pamięć: 256 MB (512 MB w przypadku Visty)
Karta graficzna: 16 MB, DX 9.0c

Generalnie już teraz powinno śmigać ładnie. Twój Celeron M zjada tego Pentka IV 1.6GHz na śniadanie.
Pamięć generalnie spełniasz wymóg, tak samo jest z kartą graficzną. Tylko jakoś nie moge znaleźć karty graficznej majacej 16MB i obsługującej DX 9.0C jednocześnie.

Co do karty graficznej to jakbyś wsadził szybsze pamięci niż masz teraz to możesz zauważyć wzrost wydajności. Zwiększenie ilości pamięci RAM mogło by pomóc tylko w skrajnych warunkach, jeżeli tej dla obecnej grafiki by brakowało.

Jakiego rodzaju jest to lagowanie? Tnie sie regularnie w zależności od miejsca, czy chodzi płynnie nagle przytnie?

Co do zmiany lapka to szczerze taniej by wyszło kupno Desktopa do grania, a lapka sobie zostawić tylko ew. RAM-u dorzucić. Moim zdaniem byłbyś najbardziej zadowolony. Chyba, że zależy Ci na mobilności. W każdym razie lapek z dobrą grafą to majątek. Wink.


- BartekSzzz - 2009-02-06

Zależy mi na mobilności tak więc raczej już na desktopa się nie przesiądę z powrotem. A lagi występują nieregularnie, zależnie od planszy, otoczenia, ilości obiektów... Zależy gdzie się obrócę samochodem... W tej chwili mam pamięć RAM z taktowaniem 400MHz a z tego co wiem mój sprzęt obsłuży jeszcze 667MHz.


- Raga - 2009-02-06

Nieregularne klatkowanie wskazuje na małą ilość pamięci RAM. Po prostu w pewnych miejscach komputer musi doczytać mape, brakuje RAM-u więc odwołuje sie do wirtualnej pamięci, jak zapewne wiesz tzw. pliku stronicowania. Stąd te przycięcia.
Jeżeli masz pewność i sprawdziłeś specyfikacje sprzętu na stronie producenta jest napisane o obsługiwanej 667MHz to nie ma problemu ze wstawieniem. Sprawdź też czy dana płyta główna tudzież chipset obsługują prace w trybie Dual-Channel. Jeżeli tak to warto byłoby wsadzić do lapka dwie kości o takiej samej pojemności.


- BartekSzzz - 2009-02-06

Wyczytałem na stronie producenta, że są obsługiwane kości o taktowaniu 667MHz w trybie Dual.