Forum komputerowe, forum informatyczne, naprawa laptpów , forum windows, forum linux, Hardware, Overclocking,
Dwurdzeniowe Nano w drugim półroczu 2009 - Wersja do druku

+- Forum komputerowe, forum informatyczne, naprawa laptpów , forum windows, forum linux, Hardware, Overclocking, (https://forum.pcmod.pl)
+-- Dział: FAQ - poradniki, recenzje (https://forum.pcmod.pl/forum-128.html)
+--- Dział: Newsy (https://forum.pcmod.pl/forum-23.html)
+--- Wątek: Dwurdzeniowe Nano w drugim półroczu 2009 (/thread-151.html)- Raga - 2008-12-31

frazpc.pl napisał(a):Dobrze że VIA, ma ambitne plany i chce walczyć z dominacją Intela, ale przy okazji tej zapowiedzi ciśnie się pytanie na usta: a gdzie to się podziały laptopy, czy małe desktopy z jednordzeniowym Nano? Jakoś w sklepach ani śladu po nich. Owszem parę egzemplarzy sprzętu trafiło do testów i ...na tym się skończyło. Pozostawiając na razie kwestie dostępności, czy raczej jej braku, VIA chce zaprezentować także dualną wersję Nano (konkurenta dwurdzeniowych Atomów 330 / 5xx). Zarezerwowana nazwa dla nowego produktu to Nano 3000.
Procesor będzie pracował na szynie 1333 MHz VIA V4 bus (FSB). Układ zostanie wyposażony w rozszerzenia instrukcji x86-64 wraz z SSE4. Chip będzie się charakteryzował pamięcią cache pierwszego poziomu o pojemności 128KB i drugiego, równą 1MB. VIA pracuje nad wzrostem efektywności obliczeń zmiennoprzecinkowych. Procesor będzie wytwarzany w japońskiej fabryce należącej do koncernu Fujitsu w procesie 65nm (wieloletni partner VIA produkujący zarówno CPU, jak i GPU - S3). W przyszłości chipy będą powstawały także w TSMC, w mniejszym rozmiarze 40nm lub 45nm. VIA Nano 3000 Dual-Core jest spodziewana w drugiej połowie 2009, oczywiście jednordzeniowe układy mają zadebiutować dużo wcześniej (wreszcie).