Forum komputerowe, forum informatyczne, naprawa laptpów , forum windows, forum linux, Hardware, Overclocking,

Pełna wersja: Wsparcie VA-API dla Intel G45
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.

Chipset Intela G45 został wydany w 2008 roku, jednakże dopiero od około tygodnia jest możliwość wykorzystania wsparcia akceleracji wideo VA-API dla tego zintegrowanego procesora graficznego. Intel pracował na wsparciem akceleracji VA-API od długiego czasu i udało mu się dostarczyć wsparcie VA-API H.264 dla Arrandale / Clarkdale oraz wsparcie VA-API dla sprzętu opartego o platformę Sandy Bridge, jednakże zapomnieli jakby całkowicie o złożonej obietnicy dla posiadaczy chipsetów G45 pod Linuksem.

W publicznym repozytorium libva dla biblioteki VA-API znajduje się odnoga g45-h264. Kod w niej będący, zawiera 1000 linii kodu. Jest on tymczasowo ograniczony do jednego wątku. Powinno to odciążyć wystarczająco procesor od bezpośredniego odtwarzania multimediów z wysoką rozdzielczością i przenieść część pracy na IGP.

Nie należy się spodziewać, że Intel zacznie wspierać również starsze wersje chipsetów. Na pocieszenie możemy dodać, iż pod najnowszym sprzętem Sandy Bridge mamy jednocześnie wsparcie odtwarzania, kodowania i dekodowania.