Forum komputerowe, forum informatyczne, naprawa laptpów , forum windows, forum linux, Hardware, Overclocking,

Pełna wersja: Ciekawe komendy w WIN XP
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy jak trudne rzeczy są proste. Niestety nieznajomość komend powoduje ten problem. Chciałbym tutaj podać kilka przykładowych komend z ich opisami

regedit - uruchamia edytor rejestru (można namieszać)
msconfig - ustawienia startu systemu
dxdiag - konsola ustawień DirectX
netstat - informacje na temat połączeń sieciowych
cmd - wyświetla wiersz polecen
bootcfg- konfiguracja wpisu rozruchu w pliku BOOT.INI
chkdsk - skanuje wybrany nośnik i informuje nas o jego stanie. Użyty z parametrami zamienia sie w program naprawczy dysku.
vol - wyświetla etykietę, oraz numer seryjny dysku
control admintools - narzędzia administracyjne
dcomcnfg - usługi składowe
compmgmt.msc - zarządzanie komputerem
secpol.msc - ustawienia zabezpieczeń lokalnych
lusrmgr.msc - użytkownicy i grupy lokalne
perfmon.msc - wydajność


Moim zdaniem są to jedne z najciekawszysch komend które warto znać

pozdrawiam

Raga: Drobne poprawki
Chciałem tylko dodać, że polecenie netstat podaje informacje na temat wszystkich połączeń sieciowych, a nie tylko połączenia internetowego. To co pojawia się po wpisaniu komendy nestat można zapisać również do pliku txt wpisując netstat > nazwa_pliku.txt

Jak już zagłębiłem się w temat to TU można znaleźć dokładne informacje na temat składni i parametrów netstat.
Ciekawa komenda DOSowa, do wykonania jej możemy posłużyć się tworząc skrót (PPM -> Nowy -> Skrót) i w lokalizacji wpisując poniższą komendę:

%windir%\system32\shutdown.exe -s -t (czas w sekundach) -c "(Twój tekst który wyświetli się przez czas, który wpisałeś wcześniej)"

Potem wpisujemy jakąś nazwę dla skrótu i gotowe. Dla upiększenia możemy np. zapisać w nazwie jakieś rozszerzenie pliku (pełna nazwa skrótu będzie wyglądać np. "Playlist.m3u.lnk" gdzie .lnk to rozszerzenie skrótu które nie jest wyświetlane) i dodać ikonę systemową np. z Windows Media Player.
ping adres_ip/host - Mierzy czas wysłania zapytania przez protokół ICMP. Dodaj -t jako parametr, by stale zapytywać host. Niektóre hosty mają blokade ICMP przez co ping nie dochodzi, nie oznacza to, że host nie funkcjonuje prawidłowo.

tracert adres_ip/host - Liczy ilość przeskoków przez routery, oraz podaje czasy przeskoków. Można sprawdzić droge jaką nasz pakiet pokonuje przy łączeniu sie z danym hostem i orientacyjnie określić przez jakie miasta.

Jeżeli chcesz uzyskać więcej informacji na temat danych poleceń, oraz parametrów z jakimi można je uruchomić dodaj /? po wywołaniu polecenia, np. ping /?