Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Problem z pozbyciem się linuxa.
#1
Witajcie .

Otóż mam następujący problem :

Od jakiegoś czasu korzystałem z linuxa. Po pewnym czasie postanowiłem wrócić w łaski microsoftu i zainstalować Windę .
Jednak napotkałem śmieszny problem.
Linux nie daje się wczytać płycie Bootlowanej Windowsa.
Niezależnie od ustawień kolejności Bootowania. Nawet gdy CD jest ustawione jest jako pierwsze to komp w ogóle nie "rusza" płytki i zaczyna bootować linuxa . Pierwszy raz w życiu widzę takie cuś . Dodam że to Notebook i nie mogę skorzystać z dyskietki startowej do formata.
Ma ktoś jakieś pomysły jak z tym walczyć ??
Odpowiedz
#2
Z mojego punktu widzenia niemożliwe. Komputer podczas bootowania nawet nie wie o istnieniu Linuxa dopiero potem znajdzie sektor rozruchowy MBR i uruchamia Linuxa, ale przed uruchomieniem MBR z HDD sprawdza taki sektor na płycie z Windowsem.
Wyjścia widze dwa, albo jakaś nie bootowalna wersja XP-ka, albo nie bootujesz faktycznie z płyty.
Jeżeli masz z tym problem to może spróbuj pod Linuxem włożyć płyte i kliknij zainstaluj, wtedy komp sie zresetuje i uruchomi instalke Windy.

Natomiast pamiętaj, że Winda nadpisze sektor rozruchowy i potem znów musialbyć bawić sie GRUB-em albo LILO.
Chcesz pomóc? Wstaw jako sygnature na innym forum:
[Obrazek: 993a3cb39134bda0.gif]
Kod znajdziesz tutaj: http://forum.pcmod.pl/viewtopic.php?pid=522#p522

Asus P5K WS :: E2160 @ 3,63GHz BOX :: 2x1GB Geil Ultra DDR2 800MHz CL4 :: Galaxy 7600GS 128MB 1.4ns 500/1400 @ 600/1800 16k 03 :: Seagate ST3250410AS 250GB :: Amacrox Warrior AX-450PNF
Odpowiedz
#3
Hehe, raczej masz źle wypaloną płytke. Wink Sprawdź sumę kontrolną obrazu płytki o ile taką dysponujesz. Jeżeli już dałes sobie spokój z Linuksem to polecam formata z płytki Live CD. Alt+F2 i wpisujesz "gparted" tam masz kontrole partycji. Jeźeli chcesz go zostawić to tak jak poprzednik stwierdził nadpisze Ci to MBR. Jakby co, jest sporo poradników co do jej przywracania. Tongue Ja osobiście polecam Super Grub Disk. Wkładasz bootowalną płytke na której jest nagrany Grub który przy każdym starcie sam się konfiguruje co daje Ci możliwość odpalania Linuksa tylko z tej płytki lub masz opcje automatycznego nadpisania partycji MBR. Wink
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Pogodzenie boot loadera GRUB dla Linuxa, a startu Windowsa Raga 0 9,826 2009-01-04, 23:05:34
Ostatni post: Raga
  Najbardziej znane dystrybucje Linuxa ad3k 8 22,561 2008-09-21, 11:52:47
Ostatni post: LoRaX

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości